You are currently viewing Dzień dziecka

Dzień dziecka

„Razem tworzymy rodzinę” – to hasło przyświecające obchodom Dnia Rodziny 2023.
Pod takim hasłem odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka, którego organizatorami byli: Burmistrz Morąga oraz Morąski Dom Kultury.
Współorganizatorami imprezy byli: Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Morąskie Stowarzyszenie Miłośników Sportów Towarzyskich i Rekreacji „Morąg Aktywnie”.
Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, tak by dzieci spędziły kilka godzin na jak najlepszej zabawie. Wśród przygotowanych atrakcji dla młodych gości pikniku znalazły się: konkursy, animacje, lody, popcorn i wata cukrowa, dmuchańce, przejażdżki bryczką, pokazy sprzętu służb mundurowych, gry i zabawy podwórkowe, występy iluzjonisty, grup dziecięcych i młodzieżowych. Nie zabrakło zawsze uśmiechniętych pluszaków XXL, które dawały najlepsze uściski i cukierki oraz stoisk z atrakcjami i gastronomią. Koła gospodyń wiejskich przygotowały moc smakołyków.
Uczestnicy festynu mogli przenieść się w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa dziadków i rodziców. „Morąg na trzepak” tak brzmiało hasło wydarzenia dofinansowanego z budżetu gminy Morąg, którego Organizatorem jest Morąskie Stowarzyszenie Miłośników Sportów Towarzyskich i Rekreacji „Morąg Aktywnie”. W programie gier i zabaw podwórkowych Organizatorzy przygotowali grę w kapsle, berek, grę w gumę, grę kometka, dwa ognie, grę w klasy, malowanie kredą, bańki mydlane oraz poczęstunek na który składać się będą przysmaki dzieciństwa naszych rodziców i dziadków.
Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała gry miejskie. Jedna z nich to moblina gra terenowa „Pradawne dziedzictwo”. Aby zagrać w grę należało pobrać na smartfona darmową aplikację Action Track i zeskanować kod QR, który dostępny był m.in. na plakacie promocyjnym umieszczonym pod sceną w parku. Gra polegała na pokonaniu trasy na terenie Morąga, którą wskazywał GPS w aplikacji oraz odpowiadaniu na pytania i rozwiązywaniu zagadek związanych z literaturą i historią Morąga.
Druga gra terenowa, w której uczestnicy festynu brali udział to „Zabookowany Morąg”. Polegała ona na szukaniu książek ukrytych w różnych zakamarkach Morąga, na podstawie zagadek. Zadaniem graczy było chodzenie, jeżdżenie lub bieganie po mieście i szukanie książek, które były nagrodą w zabawie. Jedynym warunkiem było sfotografowanie książki i wstawienie zdjęcia na wydarzeniu na Facebooku.
Przed rozpoczęciem imprezy Organizatorzy ogłosili konkurs plastyczny „Portret mojej rodziny”. Celem konkursu było umożliwienie dzieciom i młodzieży zaprezentowania swoich możliwości twórczych, a także zwrócenie uwagi na relacje w Rodzinie i pokazanie ich znaczenia dla dziecka i rodziców. Rozdanie nagród odbyło się podczas festynu.
Z okazji Dnia Dziecka zaproszono przedszkolaków z morąskich przedszkoli do zaprezentowania talentów. Było bardzo bajkowo i ciekawie. Przedszkole „Jedyneczka” reprezentowało 5 grup. Przedstawicielka grupy „Motylki” – Iga Jaworska wyrecytowała wierszyk „Moja rodzina” (przygotowanie: Renata Cołoś). Grupa „Słonka” zaśpiewała piosenkę „Ja i moja rodzina” (przygotowanie: Anna Kadylak). Wdzięczny taniec zaprezentowała grupa „Serduszka” (przygotowanie: Anna Multan). Taniec „Góry do góry” pokazała grupa „Biedronki” (przygotowanie: Renata Gruźdź, Elżbieta Dawidziuk). Piosenkę „Dziękuję mamo, dziękuję tato” zaśpiewała grupa „Kotki” (przygotowanie: Alicja Bońska).
Festyn z okazji Dnia Dziecka był również szczególnym dniem dla dzieci z Przedszkola nr 2. Radosne przedszkolaki przygotowały wspaniałe występy. Wystąpiły grupy: „Krasnale Hałabały” (przygotowanie: Natalia Bugajska, Marzena Stolarska) oraz „Plastusie” (przygotowanie: Emilia Perraud, Emilia Poziemska).
Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” reprezentowały grupy: „Ekoludki”, „Pszczółki” oraz „Słonka”.
Wszystkie występy przedszkolaków były efektem wspaniałej pracy kadry pedagogicznej i dzieci.
Przedszkolaki wystąpiły wspaniale, pokazały swoje talenty, zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne wzbudzając dumę i wzruszenie w niejednym mamusiowym i tatusiowym sercu. Każdy występ dzieci nagradzany był gromkimi brawami.
Taniec nowoczesny zatańczyła mega ekipa kochająca taniec – zespoły prowadzone przez instruktora i choreografa Piotra Beńko – grupy „Magic Kids” oraz „Crazy Girls”.
Rodzinną zumbę poprowadził jej czarodziej Marcin Wierzbicki – instruktor, tancerz, choreograf.
Na wszystkich uczestników imprezy czekał również pełen atrakcji pokaz gimnastyki artystycznej, choreografie wykonywane z przyborami – kolorowymi wstążkami, obręczami, skakankami, piłkami. Pokaz, który zachwycił każdego widza przygotowali uczestnicy sekcji MDK pod kierunkiem Elżbiety Bojarczuk i Agaty Świderskiej.
W wyjątkowy klimat przyjęcia weselnego wprowadzili festynowiczów uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy TPD w Morągu. Weselny rodzinny show „Na weselną nutę” zachwycił wszystkich.
Z okazji wyjątkowego wydarzenia jakim jest Dzień Dziecka odbył się pokaz tańca towarzyskiego. Tańcom towarzyszyła zachwycająca muzyka i piękne stroje. Zatańczyli tancerze ze Sportowego Klubu Tanecznego „U Mirka” pod kierunkiem instruktorów: Państwa Agnieszki i Mirosława Grzymkowskich.
W specjalnym koncercie dla dzieci wystąpiła Wiktoria Brzezińska z Morąskiego Domu Kultury, która zaśpiewała piosenki z dedykacjami dla dzieci (przygotowanie: Irena Frąckiewicz).
We wspaniały świat iluzji, humoru i dobrej rozrywki wprowadził wszystkie dzieci Adam Duryło. Iluzjonista, komik, uczestnik takich programów jak „Mam Talent” , ,,Ludzik ONE MAN SHOW”, „Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry”.
Artysta przeniósł zgromadzonych widzów we wspaniały świat iluzji, humoru i dobrej rozrywki. W programie były zabawy ze sznurem, znikanie i pojawianie takich przedmiotów jak chusty, piłeczki oraz zabawa z wieloma innymi rekwizytami, które przy udziale publiczności stawały się magiczne.
Na scenie działy się rzeczy niezwykłe. Iluzja przeplatana tajemniczą muzyką pozwoliła się przenieść się chociaż na chwilę w inny, zaczarowany świat.
Program artystyczny Adama Duryło sfinansowany był przez Burmistrza Morąga.
Sponsorami imprezy byli:
Zakład Górniczy Żabi Róg Mańkowscy Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Marketing” Henryk Niewiadomski
Świat Dziecka „SMYK” Adam Szczeciński
Księgarnia „Wiedza” Łukasz Okuniewski
Intertrans. Transport Międzynarodowy. Henryk Bałabański
Adach. Artykuły Biurowe. Adam Krupka
Śliwiński. Okna i Drzwi. Danuta Śliwińska
Lodziarnia Parkowa. Stefan Barnik
Festyn z okazji Dnia Dziecka odbył się 04 czerwca 2023 r. w parku miejskim w Morągu.