You are currently viewing 11 Listopada 2022

11 Listopada 2022

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Morągu rozpoczęły się w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny. We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrzem Morąga Tadeuszem Sobierajskim na czele, poczty sztandarowe, Wojsko oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i gminy Morąg. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Jan Solis, Dziekan Dekanatu Morąg.

Przed mszą św. Harcerze z morąskiego Hufca przyczepiali mieszkańcom pamiątkowe kotyliony.

Po południu w sali widowiskowo-kinowej Morąskiego Domu Kultury odbył się koncert galowy, podczas którego artyści zaśpiewali najpopularniejsze pieśni patriotyczne oraz największe przeboje z polskich z zagranicznych oper, operetek i musicali.

Wystąpili: Agnieszka Zabrzeska – Weber – Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W swoim repertuarze posiada wiele arii, pieśń, arii operetkowych czy musicalowych, polskich i zagranicznych kompozytorów, które miała okazję pokazać na wielu konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich.

Roman Hyła – organista, kompozytor, aranżer, dyrygent. Dyrektor Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Michał Dziedzic – laureat licznych konkursów wokalnych, aktor-solista, który prowadzi również działalność koncertową na terenie Polski, Norwegii oraz Czech. Występował w filharmoniach: śląskiej, krakowskiej, świętokrzyskiej oraz czeskiej. Współpracuje z teatrem muzycznym Arte Creatura, kreując wybitne postacie w operetkach i operach.

Michał Borkowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, współpracował z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk, nauczyciel śpiewu, trener wokalny, Laureat I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im Stanisława Jopka w zespole “Mazowsze”. Występował z zespołem Filharmonii Śląskiej; Filharmonii Zielonogórskiej; Filharmonii w Iwano-Frankowsku na Ukrainie; z Narodowym teatrem Operetki w Kijowie; Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach; Cameratą Silesia; Orkiestrą Telemanna z Bielska Białej.

Koncert finansowany był z budżetu miasta i gminy Morąg.

Z okazji Święta Niepodległości w ratuszowych piwnicach odbyło się otwarcie wystawy “Długa droga do Polski – ludzie, miejsca, dokumenty”.

Przed morąskim ratuszem stanął maszt z biało-czerwoną flagą sfinansowany przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”.

Organizatorami obchodów 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości byli: Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski, Proboszcz Parafii Św. Józefa w Morągu, Dowódca 2 Batalionu Zmechanizowanego 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego oraz Morąski Dom Kultury.

Więcej zdjęć znajdziesz na FB Morąskiego Domu Kultury.