OPIS ZAJĘĆ

 

 

 

 

Celem koła teatralno-ruchowego jest zainteresowanie dzieci i młodzieży wszelkimi przejawami i rodzajami sztuki teatru; rozwijanie wyobraźni i twórczej aktywności uczestników poprzez działania sceniczne, parateatralne.

W skład programu zajęć wchodzą m.in. praca nad poprawną wymową oraz emisją głosu; elementarne zadania aktorskie; aktorska interpretacja i analiza tekstu; plastyka ruchu scenicznego; drama, gry i zabawy dramatyczne; ćwiczenia oddechowe; zabawy integracyjne; ćwiczenia na koncentrację i twórcze myślenie; ćwiczenia rozwijające wyobraźnię; praca nad tekstem.

Uczestnicy koła teatralno-ruchowego prezentują efekty swojej pracy przedstawiając spektakle teatralne o różnej tematyce.

“SMERFY”

Spektakl pt. “SMERFY” odbył się dwukrotnie 19.01.2024 r. z okazji Dnia Babci i Dziadka w sali widowiskowo-kinowej Morąskiego Domu Kultury.
Dla dzieci występujących w tych spektaklach był to debiut aktorski!
Odbiorcami spektakli były dzieci z morąskich przedszkoli, szkół podstawowych, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy TPD w Morągu, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i opiekunowie.
Akcja spektaklu rozgrywa się w średniowieczu.
Smerfy to malutkie, niebieskie postacie zamieszkujące grzyby muchomory głęboko w lesie. Przewodzi nimi stary Papa Smerf, a każda postać jest całkiem inna od drugiej. Niestety, cudowny świat Smerfów często zakłóca zły czarownik Gargamel. Jego nadrzędnym zadaniem jest złapanie wszystkich Smerfów jeden po drugim, ale zawsze kończy się to niepowodzeniem i wszelkie próby obracają się przeciwko niemu. Ma rudego kota o imieniu Klakier, a jego ulubionym powiedzeniem jest: „Jak ja nie cierpię Smerfów!”. Chce on za wszelką cenę złapać smerfy a następnie przyrządzić z nich pyszny posiłek.
Smerfy też świetna lekcja wiary w siebie i zmagania się z własnymi słabościami. Smerfy pokazały publiczności, jak ważna jest współpraca, lojalność, a także dobre maniery.
 
Reżyseria: Beata Cetkowska
Scenografia: Ewa Frąckiewicz

“OPOWIEŚĆ WIGILIJNA”

Powieść autorstwa Charles’a Dickens’a

16 grudnia 2022 r. koło teatralne z Morąskiego Domu Kultury wystawiło „Opowieść Wigilijną”. Było to przedstawienie premierowe.
,,Opowieść Wigilijna’’ to wzruszająca historia przemiany skąpca w człowieka hojnego i dobrego dla innych, na podstawie znanego opowiadania Karola Dickensa, nawiązującego do Wigilii Bożego Narodzenia. Przed spotkaniem Duchów Bożego Narodzenia, Scrooge jest człowiekiem, dla którego pieniądze są najważniejsze, ale wówczas jego życie jest marne i nieszczęśliwe. Dopiero po wizycie dziwnych gości i refleksji nad swoim życiem, przekonuje się, że bogactwo nie daje radości, jeśli nie można się nim dzielić.
„Opowieść wigilijna” należy do wąskiego kanonu najsłynniejszych bajek świata, a równocześnie do kanonu lektur szkolnych.
Widzami spektaklu były dzieci z morąskich przedszkoli, szkół podstawowych, młodzież szkolna oraz zaproszeni goście.

Reżyseria: Beata Cetkowska
Fotorelacja: Paulina Cybulska

“KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU”

Baśń autorstwa Hansa Christiana Andersena

Działo się to w czasach, kiedy jeszcze byli na tym świecie prawdziwi książęta i największym ich pragnieniem było żenić się z prawdziwymi księżniczkami. Tak i pewien książę szukał żony w całym królestwie, niestety za każdym razem, gdy ktoś przedstawiał mu jako księżniczkę jakąś piękną dziewczynę, okazywało się, że można mieć co do niej wiele wątpliwości! Biedny książę w końcu ruszył głową, bo bał się, że jeśli książę nie znajdzie żony ród jego zaniknie.
Aż pewnej nocy, gdy nad królestwem szalała straszliwa burza, do bram zamku zapukała przemoknięta i zmarznięta, ledwie żywa dziewczyna. Gdy wpuszczono ją do środka, oświadczyła, że to właśnie ona jest najprawdziwszą księżniczką i jeśli to możliwe, chciałaby spotkać się z księciem. Królowa, która podobnie, jak jej syn, już przestała wierzyć w istnienie prawdziwych księżniczek, pomyślała tylko: ,,No, zobaczymy!”, ale postanowiła dać szansę pięknej osobie.
Co się działo dalej, jak potoczyły się losy głównych bohaterów? Całość pięknej historii opowiedziała i zaprezentowała na scenie grupa teatralna z Morąskiego Domu Kultury.

Grupa przedstawiła dwa spektakle dla dzieci o godzinie 9:30 i 10:30.
Spektakle zorganizowane odbyły się 15 czerwca 2022 r. w sali widowiskowo-kinowej Morąskiego Domu Kultury.

Reżyseria: Beata Cetkowska.

Zdjęcia oraz opisy spektakli teatralnych z poprzednich lat możecie znaleźć w ARCHIWUM (zakładka SEKCJE – Kółko teatralno-ruchowe).