2 MAJA 2023
Morąg uczcił DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Jest to święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Polskie barwy narodowe, wyrosłe z piastowskiego znaku herbowego, towarzyszyły i towarzyszą nam we wszystkich ważnych wydarzeniach i w codziennym życiu.
Niezwykle ważne jest, by utożsamiać się z narodowymi symbolami. Flaga narodowa, hymn państwowy, godło, to są symbole wspólnoty państwowej i narodowej.
Dzieci i młodzież z morąskich szkół, mieszkańcy miasta i gminy Morąg oraz harcerze z morąskiego hufca spotkali się przy Morąskim Domu Kultury, aby wspólnie razem nieść 14-metrową flagę państwową przed ratusz. Flaga została wciągnięta na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego przez wojskową asystę honorową. Ze względu na podniosłość tego święta przemówienie z okazji Dnia Flagi wygłosił Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski.
To właśnie flaga pozwala nam się rozpoznać, podkreśla więzi z Ojczyzną i jedność wszystkich Polaków na świecie.
Dzieci i młodzież z morąskich szkół podstawowych oraz z Morąskiego Domu Kultury zaprezentowali okolicznościowy program.
Piosenkę „Flaga Polski” przywołującą na myśl widok powiewającej na wietrze polskiej flagi zaśpiewały w duecie: ALICJA CZERNIAK i JULIA KRZYŻANIAK ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W MORĄGU, opiekun artystyczny: Monika Borowska.
Piosenka patriotyczna „Zachwyca nas Polska” wyraża dumę z powodu bycia Polakiem, zachwyt ojczyzną oraz miłość do Polski. Piosenkę zaśpiewała JULIA KRZYŻANIAK ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W MORĄGU, opiekun artystyczny: Monika Borowska.
Piosenkę „Mały Polak” zaśpiewali juniorzy: HANNA MICHALAK, ZOFIA LAJSKA ORAZ ZLATA SMOZHANYK ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. WŁADYSŁAWA REYMONTA W MORĄGU, opiekun artystyczny: Gabriela Chmurzyńska, Krzysztof Marszałkiewicz.
Pieśń wolności, hymn solidarności „Ojczyzno Ma” zaśpiewała KAROLINA BUTA ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANA PAWŁA II w Morągu, opiekun artystyczny Anna Mucha.
Autorskie wiersze patriotyczne wyrecytowały podopieczne sekcji literackiej z MORĄSKIEGO DOMU KULTURY, opiekun artystyczny Elżbieta Duch.
„Piosenkę Małego patrioty” o miłości do Ojczyzny zaśpiewała uczennica SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANA PAWŁA II w Morągu: MARTYNA SZYMAŃSKA, opiekun artystyczny Anna Mucha.
„Rotę” – pieśń patriotyczną, której powstanie ściśle wiązało się z represjami wobec Polaków w zaborze pruskim zaśpiewała ALEKSANDRA JADESZKO ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W MORĄGU. Napisała ją w 1908 roku Maria Konopnicka do melodii skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego. Opiekun artystyczny: Ewa Łuszcz.
Wiersz Haliny Szayerowej „Pierwsze kwiaty” wyrecytowała MAGDALENA MILEWSKA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. JANA BRZECHWY W MORĄGU, opiekun artystyczny: Dorota Milczanowska.
Piosenkę patriotyczną „Mazurek 3 Maja” zaśpiewał CHÓR „CAMERATA” ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W MORĄGU, opiekun artystyczny: Ewa Łuszcz.
Uroczystości zakończyły się wspólnym zdjęciem z uczestnikami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
3 MAJA 2023
Mnóstwo atrakcji, konkursów dla dzieci i dorosłych, słoneczna pogoda, kulinarne smakołyki i dobra zabawa. Tak wyglądał Festyn z okazji Święta Narodowego 3 Maja.
3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w parku miejskim.
W uroczystościach udział wzięli: władze samorządowe, kompania honorowa wojska, straży pożarnej, poczty sztandarowe, delegacje organizacji kombatanckich, służb mundurowych, instytucji, zakładów pracy.
Po południu odbyła się impreza rekreacyjna z udziałem zespołów muzycznych.
Piosenki z „krainy łagodności” zaśpiewał zespół STARE DROBNE MAŁŻE.
Formacja coverowa założona w Olsztynie wystąpiła w składzie: Konrad Kozubowski (skrzypce), Mariusz kwas (gitara, śpiew), Marek Matyjewicz (gitara, śpiew) oraz Michał Słomkowski (gitara basowa). Niebanalne aranżacje i energiczna sekcja rytmiczna sprawiły, że utwory Starego Dobrego Małżeństwa, Maryli Rodowicz, Grzegorza Turnaua, zespołu Czerwony Tulipan – nabrały nowego znaczenia.
Piosenki Krzysztofa Krawczyka zaśpiewał MIROSŁAW DEREDAS. Koncert składał się niemal wyłącznie z samych wielkich przebojów Krzysztofa Krawczyka – od najstarszych do najnowszych. Publiczność usłyszała ballady, utwory dynamiczne, bardziej refleksyjne i z przesłaniem. Artyście towarzyszył na scenie jego syn – MATEUSZ DEREDAS (gitara).
Publiczność bawiła się wyśmienicie na koncercie zespołu MEJK. Zespół istnieje od ponad 20 lat. Grupa występowała dziesiątki tysięcy razy w kraju i za granicą. Łącznie posiada 100 milionów odsłon w serwisie YouTube. MEJK wypromował liczne przeboje, m.in.: „Tańczę z nim do rana” – hit klubowy i plenerowy, podwójna platynowa płyta; „Bo to miłość” – duet z Fisherem – rekordy popularności jako pierwszy taniec, platynowa płyta; „Na parterze” – hit rozgłośni radiowych, złota płyta; „Janek”, „Z Apetytem,” „Dzisiaj Cię ukradnę”, „Przez dwa serca”, ” Dotknij mnie”, „Tak nie musiało być”. Zespół tworzą: Elwira (wokal), Mariusz (gitara, wokal), Bartek (klawiszowiec) oraz Patryk (perkusista).
Wieczorem odbył się wyjątkowy koncert zespołu ABBA SHOW, który jako nieliczny z grona zespołów revivalowych może pochwalić się faktem, że jest bardzo podobny do oryginału. ABBA SHOW wygląda jak prawdziwa ABBA i gra jak prawdziwa ABBA, będąc fenomenem na światowym poziomie. Tak jak w oryginalnej ABBIE ich muzyka, powstała z harmonii i wspólnej miłości – po prostu rusza za serce. Wszystko to spięte jest w autorską formę muzyczną z pogranicza teatru i musicalu. Zespół bardzo pieczołowicie dba o odtworzenie wszystkich szczegółów związanych z grupą ABBA. Perfekcyjne brzmienie, aranżacje, prowadzenie koncertu oraz zachowanie na scenie do złudzenia przypomina wielką legendę ze Szwecji. Artystom towarzyszył na scenie znakomity muzyk – Andrzej Walus.
Multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, realizator dźwięku w programach telewizyjnych, twórca piosenek. Były gorące rytmy, piękna muzyka, wspaniałe głosy i cudowne tancerki.
Między koncertami odbywały się konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym konkursy sponsorskie dotyczące firmy Paged Sklejka S.A. Podczas imprezy dostępne były stoiska z atrakcjami dla dzieci i dorosłych m.in.: stoiska z zabawkami, świecącymi gadżetami, watą cukrową, popcornem, dmuchańcami, strzelnicą oraz gastronomią. Pyszne potrawy królowały na stoiskach kół gospodyń wiejskich. Najlepszego kurczaka w Polsce serwował Cezary Serafin. Atrakcją dla dzieci były również przejażdżki kucykami oraz przejażdżki konne.
Organizatorami uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja byli: Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski oraz Morąski Dom Kultury.
Sponsorami imprezy byli:
Paged Sklejka S.A. Jarosław Michniuk
Maj Fitness Club Paweł Maj
Księgarnia „Wiedza” Łukasz Okuniewski
Sklep Monopolowy „Leo Center” Michał Rydzewski
Świat Dziecka „Smyk” Adam Szczeciński
P. H. U „Marketing” Henryk Niewiadomski
Firma Handlowa Ireneusz Gauden
PSS „Społem” Dariusz Nachtygal
Zakład Masarski Kamil Kołtek
Artykuły Branży Spożywczej i Przemysłowej Jacek Pawlak
Lodziarnia Stefan Barnik
Pasmanteria „Praktyczna Pani” Kamila Rakowska-Urban