2 MAJA – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski
2 Maja przypada DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Jest to święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Polskie barwy narodowe, wyrosłe z piastowskiego znaku herbowego, towarzyszyły i towarzyszą nam we wszystkich ważnych wydarzeniachi w codziennym życiu.
Z tej okazji w Morągu odbyły się uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie.
Dzieci i młodzież z morąskich szkół, mieszkańcy miasta i gminy Morąg oraz harcerze z morąskiego hufca spotkali się przy Morąskim Domu Kultury, aby wspólnie razem nieść 14-metrową flagę państwową przed ratusz.
Harcerze rozdawali mieszkańcom flagi oraz biało-czerwone kotyliony.
O godzinie 11:00 odbyła się uroczystość podniesienia flagi narodowej na maszt przez wojskową asystę honorową przy dźwiękach hymnu państwowego.
Ze względu na podniosłość tego święta przemówienie z okazji Dnia Flagi wygłosił Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski.
Program słowno-muzyczny przygotowali dzieci i młodzież z morąskich szkół podstawowych.
Piosenkę ulubioną przez dzieci „Jest takie miejsce – Polska” zaśpiewała Kasia Molasty z Przedszkola „Jedyneczka” w Morągu. Opiekunkami i mentorkami solistki są Elżbieta Dawidziuk i Renata Gruźdź.
Ze specjalnym repertuarem z okazji Dnia Flagi wystąpiła mistrzowska gromada zuchowa „Polak Mały” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Morągu. Dzieci do prezentacji przygotowali Krzysztof Marszałkiewicz i Gabriela Chmurzyńska.
„Polska flaga” to piosenka na Święto Flagi o symbolach narodowych i ich symbolice.
Ta wyjątkowa piosenka jest krótką opowieścią o polskiej fladze, o tym jak wygląda, o rodzajach flag i o tym gdzie i jak taką flagę należy zawiesić. Najważniejszym jednak przesłaniem jest to, że Flagę Polski trzeba traktować z największym szacunkiem – bo „To jest właśnie polska flaga, patriotyzmu piękny znak!”.
Piosenkę zaśpiewała Alicja Czerniak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu. Przygotowanie: Monika Borowska.
Wydarzenie uświetniły również prezentacje recytatorów.
Wiersz „Ojczyzna”, którego autorem jest Aleksander Fredro oraz wiersz Czesława Janczarskiego „Flaga” zaprezentowała Nadia Piotrowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu. Przygotowanie: Małgorzata Wiśnicka.
Słowo „Ojczyzna” ma znaczenie niebagatelne, przesycone jest najgłębszą treścią – nadzieją, dumą i radością. Wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” wyrecytował Sebastian Kossakowski-Begger ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Morągu.
Opiekun: Anna Adamczyk.
Radosną piosenkę „Kochamy Cię Janie Pawle II” zaśpiewał Modest Kosakowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu. Wielki i wymagający nauczyciel św. Jan Paweł II zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska. Przygotowanie:
Danuta Charzyńska.
Na zakończenie piękną piosenkę Czerwonych Gitar „Biały krzyż” zaśpiewał Piotr Turski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu. Opiekun: Danuta Charzyńska.
To wspaniałe, że dzieci i młodzież mają okazję wyrażać swoje uczucia i myśli poprzez sztukę.
Zakorzenienie w tradycji i znajomość symboli narodowych są możliwe dzięki mądrym nauczycielom i wychowawcom, którym serdecznie dziękujemy za włożenie wysiłku w przygotowanie uroczystości oraz codzienną pracę na rzecz krzewienia postaw patriotycznych, miłości do ojczyzny, a także przywiązania do naszych wyjątkowych tradycji.
3 MAJA – Święto Konstytucji 3 Maja
Obchody święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Morągu pod przewodnictwem dziekana Dekanatu Morąg ks. Jana Solisa.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, radni miejscy i powiatowi, kompania honorowa Batalionu Czołgów 20 BZ w Morągu, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta i gminy Morąg.
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w parku miejskim w Morągu odbył się Festyn, podczas którego wystąpił Norbi (Norbert Dudzik) i Gęsik (Michał Gęsikowski) oraz zespół Verdis. Nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci, których było bardzo dużo.
Najmłodsi uczestniczyli w konkursach, zabawach tanecznych, wyścigach, zabawach z chustą i tunelem animacyjnym – które poprowadziła klaunetka Gosia. Klaunetka angażowała do zabawy nagradzając upominkami zasponsorowanymi przez FIRMĘ PAGED W MORĄGU, ŚWIAT DZIECKA „SMYK” oraz URZĄD MIEJSKI W MORĄGU. Było mnóstwo atrakcji i dobrej zabawy.
Po zakończonej zabawie była niespodzianka tj. „balonowe zoo” – klaunetka robiła z balonów różne zwierzątka. Pomagała dzieciom stworzyć własne ,,balonowe projekty”. Każdy balonik stanowił pamiątkę ze spotkania.
Mnóstwo kolorowej radości dostarczyły tatuaże brokatowe dostępne w różnorodnych odcieniach i wzorach, które przyciągały uwagę dzieci, tworząc magiczną, kolorową atmosferę.
Specjalnie dla najmłodszych zawitała barwna postać z bajki – Myszka Miki w rozmiarze dorosłego człowieka, zachęcając do zabawy wszystkie dzieci i bawiąc się razem z nimi.
Podczas Festynu dla wszystkich chętnych dostępna była za darmo wata cukrowa/popcorn.
Super atrakcją było również tworzenie największych baniek mydlanych oraz dmuchańce – różne rodzaje atrakcji – czego nie mogło zabraknąć na festynie.
Niezapomniane wspomnienia z festynu zapewniła „zakręcona fotobudka 360” – gwarancja dobrej zabawy. Każdy chętny mógł nagrać zakręcone filmy z dodatkowymi efektami, którymi już kilka sekund po nagraniu mógł się pochwalić na social mediach.
Do fotobudki dołączone były gadżety wynoszące zabawę na jeszcze wyższy poziom.
Miłośnicy dobrego jedzenia nie musieli zmieniać lokalizacji. Na festynie były dostępne stoiska gastronomiczne – z pysznym jedzeniem tj. kebab, zapiekanki, kiełbaski, frytki, napoje, kurczak z rożna, lody, gofry, granity oraz stoiska kół gospodyń wiejskich Gminy Morąg – Żabi Róg, Królewo, Bogaczewo, Plebania Wólka, Bożęcin.
Były stragany z balonami, biżuterią, zabawkami, przejażdżki kucykami i konikami.
3 maja w parku miejskim odbył się także turniej amatorski darta oraz warsztaty plenerowe, gry i zabawy, których organizatorami było Morąskie Stowarzyszenie „Morąg Aktywnie”.
Morąski Dom Kultury serdecznie dziękuje sponsorom imprezy. Wśród partnerów byli:
Paged Morąg Jarosław Michniuk
Maj Fitness Club Paweł Maj
Księgarnia „Wiedza” Łukasz Okuniewski
Sklep Monopolowy „Leo Center” Michał Rydzewski
Świat Dziecka „Smyk” Adam Szczeciński
P. H. U „Marketing” Henryk Niewiadomski
PSS „Społem” Dariusz Nachtygal
Zakład Masarski Kamil Kołtek
Artykuły Branży Spożywczej i Przemysłowej Sara Pawlak