You are currently viewing Zakończenie XXVI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny

Zakończenie XXVI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny

ZAKOŃCZENIE XXVI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny
15 czerwca 2024 roku w Morągu

💕W Morągu odbyło się zakończenie obchodów XXVI Warmińsko – Mazurskich DNI RODZINY. 💕
Inicjatorzy tej kampanii mówili o wartościach, jakie niesie ze sobą rodzina. Organizatorzy to praktycznie wszystkie instytucje miejskie, szkoły, przedszkola, fundacje, stowarzyszenia, ale też parafie i instytucje kultury.
Każdego roku Dni Rodziny obchodzone są pod innym hasłem, które staje się mottem przewodnim lokalnych wydarzeń, składających się na te przedsięwzięcie.
Hasłem przewodnim tegorocznych Dni Rodziny było hasło: „Dobro Rodziny czy nadgodziny”. To hasło ma skłonić do refleksji nad tym, jak ważne jest znalezienie harmonii między życiem zawodowym a życiem rodzinnym.
Organizatorem obchodów był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Metropolita Warmiński.
Patronat medialny objęli: TVP 3 Olsztyn, Radio Plus oraz Gazeta Olsztyńska.
Współorganizatorami obchodów byli: Gmina Morąg oraz Morąski Dom Kultury.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 w sali widowiskowo-kinowej MDK powitaniem zaproszonych gości. Wykład „Cyber-rodzina – zaprasza do kina! – o smartfonach i nie tylko” opowiadał Maciej Dębski. Prelekcję „Dobre praktyki-partnerskie działania na rzecz rodziny” wygłosiła Katarzyna Królak.
W części artystycznej wystąpił zespół wokalny „Cantata” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Morągu.
W holu kina oraz w sali wielofunkcyjnej 210 przygotowano poczęstunek dla zaproszonych gości i uczestników rozpoczęcia obchodów XXVI Warmińsko – Mazurskich DNI RODZINY.
Równorzędnie z rozpoczęciem uroczystości w MDK w parku miejskim w Morągu rozpoczął się Festyn rodzinny.
Festyn zainicjowała grupa taneczna z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu, która zatańczyła taniec latynoamerykański „Jive”. Grupę prowadzi p. Agnieszka Grzymkowska. UTW co roku włącza się w organizację Dni Rodziny, organizując interesujące wydarzenia.
Wydarzenie uświetnił pokaz musztry w wykonaniu klasy mundurowej z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu. Młodzież pokazała musztrę paradną, którą nieczęsto można zobaczyć. Pokaz musztry paradnej to nie tylko widowiskowe przedstawienie, ale także wyraz szacunku dla tradycji i wartości patriotycznych.
Pokaz przygotował ppłk rezerwy p. Piotr Chełmicki – koordynator klas wojskowych w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu.
Następnie odbyły się prezentacje przedszkolaków. Wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 6 „Pod Zielonym Parasolem”, Przedszkola „Jedyneczka” oraz Przedszkola nr 2 w Morągu.
Było muzycznie, ruchowo i kolorowo.
Dzieci dostarczyły uczestnikom festynu wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju wzbudzając dumę i wzruszenie w niejednym mamusiowym i tatusiowym sercu.
Dzieci wystąpiły wspaniale spędzając ten wspólny czas w rodzinnym nastroju, przyjemnej atmosferze i sprawiły wiele radości zarówno dzieciom, ich rodzinom.
Taniec „Aladyn Dance” zaprezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy przy TPD w Morągu. Zawrotna akcja, szalony humor, bajeczne kolory i wspaniały taniec.
Zaśpiewała również Dorota Ziółkowska z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Morągu. „Jest takie towarzystwo i każdy o tym wie. Niosące pomoc dzieciom, a zwie się TPD”
Pokaz Cheerleaders zaprezentowała grupa młodsza z MDK, prowadzona przez p. Agnieszkę Lejman. Cheerleading to profesjonalnie prowadzona drużyna – wyrastająca z MDK. Zamierza uczestniczyć w największych, najbardziej prestiżowych i medialnych wydarzeniach sportowych i kulturalnych. To był ich debiut na scenie.
Przed koncertem zespołu „Małe TGD” zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Morągu. Dzieci zatańczyły piękny taniec z szarfami, taniec HAVANA. Piosenkę „We are the world” zaśpiewały: Alicja Czerniak i Julia Krzyżaniak.
O godzinie 14:00 zaśpiewał zespół „Małe TGD” – najpopularniejszy zespół dziecięcy w Polsce wykonujący muzykę pop z ponadczasowym przesłaniem.
Wszystkie piosenki zespołu to porywające, energiczne i pełne radości utwory, przebojowe frazy, które w prosty sposób przekazują ważne treści. Piosenki skoczne i pełne poczucia humoru, ale nie brakuje w nim wzruszających momentów. Przebojowe popowe melodie – że aż nóżka sama chodzi.
Po koncercie rozstrzygnięty został konkurs plastyczny: Moja Rodzina Miłość – Bezpieczeństwo – Zaufanie – upamiętniający rodzinę Ulmów – Patronów roku 2024. Morąski Dom Kultury organizując konkurs chciał pośrednio jego tematyką nawiązać do wydarzeń historycznych związanych z tragicznym losem wielu rodzin podczas działań wojennych.
Jednym z celów konkursu była popularyzacja wiedzy na temat wydarzeń historycznych związanych z ratowaniem rodzin żydowskich podczas okupacji na przykładzie Patrona roku 2024 – rodziny Ulmów w Markowej w 80 rocznicę ich zamordowania przez okupantów.
Naturalnym stał się również cel zwrócenia uwagi na potrzebę poczucia bezpieczeństwa w trudnych chwilach oraz stałą potrzebę miłości i zaufania w rodzinie, podkreślenie wagi rodziny we współczesnym świecie.
W konkursie wzięli udział przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz podopieczni specjalnych placówek opiekuńczych, w tym również dorośli, z terenu gminy Morąg.
W Konkursie wzięło udział 13 uczestników a ich prace możemy oglądać już od 1 czerwca w Morąskim Domu Kultury w holu przy wejściu głównym.
Komisja w składzie:
Beata Bielkuńska – plastyk – nauczyciel
Ewa Frąckiewicz – plastyk – instruktor plastyki
Adam Pyjor – plastyk – nauczyciel
dokonała oceny prac zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie Konkursu i postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii: PRZEDSZKOLAKI:
3 miejsce – Natalia Stańczyk (z Przedszkola nr 6 „Pod Zielonym Parasolem”) opiekun: Aleksandra Kucińska
3 miejsce – Antoni Pawlicki opiekun: Marcelina Pawlicka
2 miejsce – Pola Rudnicka (z Przedszkola nr 6 „Pod Zielonym Parasolem”) opiekun: Aleksandra Kucińska
1 miejsce – Adam Krupka (z Przedszkola nr 6 „Pod Zielonym Parasolem”)
opiekun: Aleksandra Kucińska
w kategorii: UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH: KLASY I-III
2 miejsce – Julia Włodarska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Morągu)
opiekun: Kinga Włodarska
1 miejsce – Julia Krzysztoszek (Szkoła Podstawowa nr 1 w Morągu)
opiekun: Elżbieta Syta
w kategorii: UCZNIOWIE SZKÓŁ SPECJALNYCH
3 miejsce – Mikołaj Kurpiewski (SOSW w Szymanowie)
opiekun: Henryka Ćwiklińska
2 miejsce – Adam Końpa (SOSW w Szymanowie)
opiekun: Henryka Ćwiklińska
1 miejsce – Wiktoria Łucewicz (SOSW w Szymanowie)
opiekun: Henryka Ćwiklińska
w kategorii: UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH: KLASY VII-VIII
1 miejsce – Kornelia Hamulecka (Szpoła Podstawowa nr 4 w Morągu)
opiekun: Danuta Charzyńska
w kategorii: PODOPIECZNI PLACÓWEK SPECJALNYCH (DOROŚLI)
2 miejsce – Katarzyna Metryka (ŚDŚ w Morągu) (ex aeguo z Iwoną Ossowską)
opiekun: Magdalena Pietrewicz
2 miejsce – Iwona Ossowska (ŚDS w Morągu)
opiekun: Katarzyna Szultek
1 miejsce – Krzysztof Matusik (ŚDS w Morągu)
Festyn był wspaniała okazją do wzmocnienia wspólnych więzi i krzewienia lokalnej kultury poprzez muzykę.
Piosenki zaśpiewali talenty wokalne: Ignacy Gieszczyński z MDK, Piotr Turski, Modest Kosakowski – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Morągu, duet: Liliana Lachowicz, Alicja Michalska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Morągu. Wiktoria Brzezińska z Morąskiego Domu Kultury zaprezentowała własną ekspresję wokalno-instrumentalną.
Podczas Festynu było również tanecznie. Pokaz tańca nowoczesnego zaprezentowały grupy z Uczniowskiego Klubu Sportowego MDK: Hipnotic Mini Kids, Hipnotic Kids, Magic Kids oraz Crazy Girls. Są to zespoły prowadzone przez instruktora i choreografa Piotra Beńko.
Grupy pokazały energiczne układy taneczne z elementami hip-hopu.
Pokazy sekcji gimnastyki artystycznej zaprezentowali dzieci i młodzież z MDK, które trenuje Agata Świderska. Był to wspaniały pokaz talentów połączony z tańcem artystycznym i akrobatyką sportową. Ciekawe choreografie wykonywane z przyborami – kolorowymi wstążkami, obręczami, skakankami, piłkami.
Pokaz tańca towarzyskiego zaprezentowały pary taneczne ze Sportowego Klubu Tanecznego „U Mirka”. Były to pokazy najlepszych sportowych par tańca towarzyskiego. Wystąpili: para do 7 lat kl. H – Miłosz Oczyński – Kornelia Wiśniewska, którzy zatańczyli walc ang., sambę, taniec Cha cha, polkę oraz r&r. W kategorii 14-15 lat zatańczyli tancerze z kl. F – Igor Oleksiw-Julia Narejko oraz Mateusz Oczyński-Alicja Michalska. Pary zatańczyli: sambę, taniec Cha cha, rumbę oraz Jive.
Pokaz poprowadził p. Mirosław Grzymkowski.
Na zakończenie odbyły się animacje taneczne dla dzieci pod hasłem „Roztańczony Morąg”. Animacje poprowadził Grzegorz Hubacz -pozytywny animator z głową pełną pomysłów i bogatą wyobraźnią, którego celem jest uśmiech najmłodszych i niezapomniana zabawa.
Między prezentacjami odbywały się konkursy dla dzieci i młodzieży.
Dodatkowymi bezpłatnymi atrakcjami w paru miejskim była strefa rodzinna, a w niej: przejazdy gokardami, fotobudka, dmuchańce, malowanie buziek, warkoczyki, tatuaże, konkurencje sportowe, pokazy służb mundurowych: Policji i Straży Pożarnej, animatorzy, maskotki XXL roznoszące cukierki i soczki, poczęstunek tj. smakowite gofry, sałatki owocowe, lody, wata cukrowa, popcorn, zakręcone frytki, babeczki oraz przysmaki kół gospodyń wiejskich Gminy Morąg.
Wśród atrakcji na placu przygotowanych przez portal Media Group Info były atrakcje przygotowane przez Klub Motoryzacyjny Cars Team Morąg: rodzinne przeciąganie liną samochodu, zakręcanie i rozkręcanie koła na czas, malowanie samochodu; rodzinne warsztaty wokalne „Pod Chmurką”, które poprowadziła Malwina Gieszczyńska – wokalistka, pedagog, nauczyciel śpiewu; warsztaty malarskie w plenerze z grupą ARTE III UTW; trening otwarty taekwondo z MUKS Victoria Morąg w plenerze zakończony pokazem. Dla uczestników warsztatów i zajęć przygotowano upominki.
Morąska Biblioteka Publiczna także włączyła się w obchody organizując grę terenową „Zabookowany Morąg”.
Sponsorami Festynu z okazji zakończenia obchodów XXVI Warmińsko – Mazurskich DNI RODZINY byli:
– Zakład Górniczy Żabi Róg Mańkowscy Sp. z o.o.
– Starostwo Powiatowe w Ostródzie
– Gmina Morąg
– Wypożyczalnia Gokardów Sebastian Drumiński
– Pralnia „Tara”
– „Kodo” Emil Kopówka
– PSS „Społem” w Morągu
– Mariola i Mirosław Repka
– Lokalna Organizacja Turystyczna
– Firma „Deko”
– Anna Erber sołtys Królewa
– Spółdzielnia Socjalna “Cynamonek”
– ADACH Artykuły Szkolne i Biurowe
Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu za aktywne zaangażowanie podczas obchodów.
Zakończenie obchodów XXVI Warmińsko – Mazurskich DNI RODZINY odbyło się 15 czerwca 2024 r.