You are currently viewing XLII Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Spotkania z poezją 2026” MORĄSKIE DEBIUTY – Eliminacje miejsko-gminne

XLII Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Spotkania z poezją 2026” MORĄSKIE DEBIUTY – Eliminacje miejsko-gminne

W Morąskim Domu Kultury odbyła się XLII edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z Poezją” (eliminacje miejsko-gminne).
Celem Konkursu jest rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci i młodzieży, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji oraz artystyczna konfrontacja młodych recytatorów.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych: klas I-III, IV-VI oraz klas VII i VIII, którzy wytypowani zostali podczas eliminacji środowiskowych (szkolnych).
Recytatorzy wykazali się dużym zaangażowaniem, odwagą oraz bardzo dobrym przygotowaniem. Zaprezentowali wysoki poziom deklamacji, recytując swoje ulubione wiersze z zakresu poezji dla dzieci oraz prozy.
Konkurs przebiegł w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły jak zawsze wielkie emocje. Wybór laureatów nie był łatwy.
Występy oceniało Jury, które brało pod uwagę dobór repertuaru, pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.
W komisji zasiadły: Monika Lipka – pracownik Wydziału Oświaty i Kultury w Urzędzie Miejskim w Morągu, Agnieszka Milewska – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu, Elżbieta Markowska – wieloletni pracownik Klubu Wojskowego w Morągu, prowadząca warsztaty teatralne przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Morągu.
Po burzliwych obradach Jurorzy przyznali następujące miejsca i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych:
𝐊𝐀𝐓𝐄𝐆𝐎𝐑𝐈𝐀 𝐈: 𝐔𝐂𝐙𝐍𝐈𝐎𝐖𝐈𝐄 𝐊𝐋𝐀𝐒 𝐈-𝐈𝐈𝐈 (𝐒𝐙𝐊𝐎Ł𝐀 𝐏𝐎𝐃𝐒𝐓𝐀𝐖𝐎𝐖𝐀):
Wyróżnienie: ANTONI PAWLICKI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANA PAWŁA II W MORĄGU (kl. I C) – za recytację wierszyka: „Latający dywan” – autor: Ludwik Jerzy Kern, Opiekun: Aleksandra Cieślak
W̲y̲r̲ó̲ż̲n̲i̲e̲n̲i̲a̲:̲
▪️ WOJCIECH CZAPLIŃSKI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. JANA BRZECHWY W MORĄGU (kl. I C) – za wiersz: „Kurcze blade” – autor: Wanda Chotomska, Opiekun: Dorota Kozak
▪️ KATARZYNA MOLASY ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W MORĄGU (kl. II B) za recytację wiersza „Kokoszka” – autor: Jan Brzechwa, Opiekun: Monika Borowska
▪️ JULIA PIELOCH ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. IRENY KWINTO W ŻABIM ROGU (kl. III) za interpretację wiersza „Pchła Szachrajka” – autor: Jan Brzechwa, Opiekun: Jolanta Rojewska
▪️ OLIWIA MARYN ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. JANA BRZECHWY W MORĄGU (kl. III A) za deklamację wierszyka „Mop i szczotka” – autor: Hanna Niewiadomska,
Opiekun: Monika Białek
▪️ LAURA MALESA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANA PAWŁA II W MORĄGU (kl. III B) za wierszyk „Apetyt na cały dzień” – autor: Katarzyna Bosacka, Opiekun: Elżbieta Syta
🟡 III miejsce: KORNELIA EWA ZDANOWICZ ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W MORĄGU (kl. I B) za prezentację wiersza „Samochwała” – autor: Jan Brzechwa, Opiekun: Lidia Szwaracka
🟠 II miejsce: SZYMON BOROWIEC ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. JANA BRZECHWY W MORĄGU (kl. III A) za wygłoszenie wierszyka „Mole książkowe” – autor: Hanna Niewiadomska, Opiekun: Monika Białek
🔴 I miejsce: ZUZANNA MAJEK ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. JANA BRZECHWY W MORĄGU (kl. III A) za wiersz „Foka” – autor: Jan Brzechwa, Opiekun: Monika Białek
𝐊𝐀𝐓𝐄𝐆𝐎𝐑𝐈𝐀 𝐈𝐈: 𝐔𝐂𝐙𝐍𝐈𝐎𝐖𝐈𝐄 𝐊𝐋𝐀𝐒 𝐈𝐕-𝐕𝐈 (𝐒𝐙𝐊𝐎Ł𝐀 𝐏𝐎𝐃𝐒𝐓𝐀𝐖𝐎𝐖𝐀):
▪️ W̲y̲r̲ó̲ż̲n̲i̲e̲n̲i̲e:̲ ALEKSANDRA KUTARBA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. WŁADYSŁAWA REYMONTA W MORĄGU (kl. VI) za interpretację wiersza „Kot w pustym mieszkaniu” – autor: Wisława Szymborska, Opiekun: Wioletta Januszkiewicz
🟡 III miejsce: JULIA KRZYŻANIAK ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W MORĄGU (kl. V B) za wiersz „Czapla, ryby i rak” – autor: Ignacy Krasicki, Opiekun: Magdalena Łoszkowska, Sylwia Jackiewicz
🟡 III miejsce: IGNACY SUDUJKO ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. WŁADYSŁAWA REYMONTA W MORĄGU (kl. VI) za deklamację „Satyry na bożą krówkę” – autor: Konstanty Ildefons Gałczyński, Opiekun: Wioletta Januszkiewicz
🟠 II miejsce: NADIA PIOTROWSKA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W MORĄGU (kl. VI A) za recytację utworu „Ballada o kogucie” – autor: Wanda Chotomska, Opiekun: Magdalena Łoszkowska, Sylwia Jackiewicz
🔴 I miejsce oraz 𝙉𝙖𝙜𝙧𝙤𝙙𝙖 𝙎𝙥𝙚𝙘𝙟𝙖𝙡𝙣𝙖: MIŁOSZ ŁAWRYNOWICZ ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANA PAWŁA II W MORĄGU (kl. V) za wydeklamowanie wiersza „Przenośnie” – autor: Roman Pisarski, Opiekun: Paweł Wyszkowski
𝐊𝐀𝐓𝐄𝐆𝐎𝐑𝐈𝐀 𝐈𝐈𝐈: 𝐔𝐂𝐙𝐍𝐈𝐎𝐖𝐈𝐄 𝐊𝐋𝐀𝐒 𝐕𝐈𝐈-𝐕𝐈𝐈𝐈 (𝐒𝐙𝐊𝐎Ł𝐀 𝐏𝐎𝐃𝐒𝐓𝐀𝐖𝐎𝐖𝐀):
▪️ Wyróżnienie: NADIA KRAMER ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. WŁADYSŁAWA REYMONTA W MORĄGU za przygotowanie i zaprezentowanie utworów: „Kot w pustym mieszkaniu” – autor: Wisława Szymborska, „Prezes i Kreska – jak koty tłumaczą sobie świat” – fragment prozy, autor: Łukasz Orbitowski, Opiekun: Magdalena Kozyra
🟠 II miejsce:MYLANA LIUBYMOVA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. WŁADYSŁAWA REYMONTA W MORĄGU za interpretację wiersza „Perspektywa” – autor: Wisława Szymborska oraz fragmentu prozy „Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”, autor: Paulo Coelho, Opiekun: Magdalena Kozyra
🔴 I miejsce: IGA ZROBCZYŃSKA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. WŁADYSŁAWA REYMONTA W MORĄGU za recytację wiersza „Śmierć w kręgu rodziny” – autor: Ludwik Jerzy Kern oraz fragmentu prozy „Wujaszek Wania” – monolog Soni, autor: Antoni Czechow, Opiekun: Magdalena Kozyra
Eliminacje miejsko-gminne Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z Poezją” odbyły się 19.02.2026 r. w sali widowiskowo-kinowej Morąskiego Domu Kultury.
Laureaci I i II miejsca będą reprezentować Morąski Dom Kultury oraz Gminę Morąg na eliminacjach rejonowych, które odbędą się 4 marca o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie.
Kolejnym etapem będzie finał Konkursu, który będzie miał miejsce 27 marca o godz. 10:00 w Pałacu Młodzieży w Olsztynie.
Trzymamy kciuki!
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
❤️🌺 𝒢𝓇𝒶𝓉𝓊𝓁𝓊𝒿𝑒𝓂𝓎 𝓈𝑒𝓇𝒹𝑒𝒸𝓏𝓃𝒾𝑒 ❗️ 🌺❤️